Κυριακή 3 Μαΐου 2009

Η μεγαλη ανατροπη στο γήπεδο του Γυμνασίου

Ζήλεψε ο Αίολος από τον τελικό ΑΕΚ - Ολυμπιακός και έκανε την ανατροπή στο παιχνίδι με την Βαλαώρα. Στο 2ο παιχνίδι των δυο ομάδων το απόγευμα της Κυριακής στο Καρπενήσι, η Βαλαώρα προηγήθηκε στο 36' με όμορφο πλασέ του Τσιγαρίδα. Οι 2 ομάδες παίξαν δυνατά χωρίς ποιότητα με πολλά νεκρά διαστήματα λόγω των πολλών διακοπών. Ο Αίολος προσπάθησε στο 2ο ημίχρονο να φτάσει στην ισοφάριση, χωρίς κάτι αξιόλογο. Το μάτς έδειχνε να μην αλλάζει, όταν στο 89' μετά από εκτέλεση φάουλ το Νο6 του Αίολου πήρε την κεφαλιά και έκανε το 1-1. Μετά τους ξέφρενους πανηγυρισμούς των παικτών του Αίολου ακολούθησε η σέντρα, οι παίκτες της Βαλαώρας πιέστηκαν και καναν λάθος για να γίνει το 2-1 στο τελευταίο κυριολεκτικά λεπτό του αγώνα.
Στον άλλο αγώνα, η Μυρίκη πέρασε στους τελικούς κερδίζωντας 2-0 την Αγία Τριάδα.
Περίπου 100 θεατές βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου του γυμνασίου.